دسترسی سریع
  • مبانی محاسبه پیج اتوریتی
  • نمره اعتبار صفحه “خوب” چه عددی است؟
  • تفاوت اعتبار صفحه یا PA و اعتبار دامنه یا DA
  • چگونه میتوان اعتبار صفحه صفحات سایتی را اندازه گیری کرد؟
  • چگونه می توان بر نمره PA تاثیر گذاشت و آنرا بهبود بخشید؟
کافه‌سه
26 آذر, 1398
اعتبار صفحه یا Page Authority که در آنالیز سئو با علامت اختصاری PA نشان داده میشود، یک معیار یا متریک سئو است که توسط شرکت Moz ایجاد شده و رتبه بندی صفحه خاصی از یک سایت را در میان در صفحات مربوط به نتایج موتورهای جستجو (SERP) پیش بینی می کند.
اعتبار صفحه نمره ای بین یک تا ۱۰۰ دارد که برای هر صفحه از یک سایت از یک تا ۱۰۰ متغیر است ، هر چه عدد اعتبار صفحه بیشتر باشد نشانگر اعتبار و محبوبیت صفحه مورد نظر در موتورهای جستجو است .

مبانی محاسبه پیج اتوریتی

اعتبار صفحه PA هر صفحه از یک سایت بر اساس محتوا، اطلاعات و داده های آن صفحه محاسبه میشود و البته محاسبه این نمره الگوریتم پیچده ای داشته و عوامل متعددی مانند نمره اتوریتی دامنه در آن موثر است.
برای محاسبه نمره اعتبار صفحه PA صفحه نمونه ای را که در آن تمامی عوامل سئو در بهترین حالت خود رعایت شده در نظر گرفته و نمره این صفحه ی ایده آل را ۱۰۰ در نظر میگیرند ، حال برای محاسبه اعتبار صفحه صفحات سایت های دیگر ؛ آنها را با استفاده از تکنولوژهای پیشرفته بانک اطلاعاتی با صفحه نمونه مقایسه کرده و نمره هر صفحه مشخص میشود.
الگوریتم (دستورالعمل ها و مبانی) مورد استفاده برای محاسبه پیج اتوریتی Page Authority به طور مداوم تغییر کرده و به روز میشود لذا ممکن است اعتبار صفحه یک صفحه خاص در طول زمان تغییر کند.

نمره اعتبار صفحه “خوب” چه عددی است؟

با توجه به مبانی محاسبه اعتبار صفحه ، این نمره بعنوان یک ابزار مقایسه ای استفاده میشود لذا بهتر است موقع آنالیز سئوی یک صفحه ، از نمره بدست آمده برای اینکه کدام صفحه قوی تر و معتبر تر است استفاده شود .
به طور کلی نمره بالای ۳۰ نشانگر اعتبار نسبی آن صفحه است و PA50 نشانگر آن است که صفحه و سایت شما از نظر موتورهای جستجو سایت خوبی است..
نکته دیگری که در مورد مقایسه نمره اعتبار صفحه میتوان گفت روش محاسبه لگاریتمی این امتیاز است. بدین معنا که افزایش مقدار PA از نمره ۱۰ به ۲۰ ( افزایش ۱۰ نمره) بسیار آسانتر از افزایش همین مقدار در نمره ۵۰ تا ۶۰ است..

تفاوت اعتبار صفحه یا PA و اعتبار دامنه یا DA

دامین اتوریتی DA نمره ای است که به کل دامنه (سایت و تمامی صفحاتش) داده می شود اما اعتبار صفحه امتیازی است که یک صفحه خاص از دامنه (سایت ) شما تعلق می گیرد ، در حالی که pa با استفاده از معیارهای مربوطه اعتبار و رتبه بندی یک صفحه واحد را اندازه می گیرد ، دامین اتوریتی قدرت کل دامنه یا زیر دامنه های یک سایت را البته با استفاده از مجموعه معیارهای خاصی اندازه گیری می کند که با توجه به یکسان نبودن الگوریتم اندازه گیری PA و DA این دو امتیاز از بسیاری جهات ، متفاوت از یکدیگر هستند.

چگونه میتوان اعتبار صفحه صفحات سایتی را اندازه گیری کرد؟

در ادامه آشنایی با مفهوم اعتبار صفحه راه های اندازه گیری و محاسبه pa توضیح داده شده است
در سراسر وب دهها سایت مانند MOZ برای اندازه گیری و محاسبه آنلاین اعتبار صفحه وجود دارد که میتوان با پرداخت هزینه های اشتراک و خرید پنل های مربوطه سئوی سایت و تمام صفحات سایت خود را تحلیل کرده و قدرت و ضعف صفحات مختلف را بررسی و تحلیل نمود.

چگونه می توان بر نمره PA تاثیر گذاشت و آنرا بهبود بخشید؟

از آنجایی که محاسبه نمره اعتبار صفحه الگوریتم پیچیده داشته و عوامل زیادی در آن موثرند لذا برای بهبود رتبه بندی و امتیاز اعتبار صفحه نیز بایستی فاکتورهای زیادی را در نظر گرفت و این یعنی بهبود همه جانبه سئوی سایت!
با توجه به الگوریتم های موجود روز ، برخی از عوامل موثر عبارتند از :
  1. نشر محتوای قوی و یونیک در صفحات سایت
  2. افزایش تعداد لینک خارجی با کیفیت (در سایت های معتبر)
  3. افزایش تعداد لینک داخلی در صفحات سایت و دقت در سالم بودن این لینک ها
  4. انتشار مطالب سایت (همراه با لینک) در شبکه های اجتماعی
  5. به طور کلی می توان گفت نمره بیشتر از ۴۰ نشان دهنده قدرتمند بودن صفحات سایت شما ست. معمولا سایت های تازه تاسیس PA کمتر از ۲۰ دریافت می کنند که با گذر زمان و افزایش تعداد لینک ها و انتشار محتواهای قوی، این نمره روند صعودی پیدا خواهد کرد.
نظر شما چیست؟